D-Smartcell iptal işlemleri

D-Smartcell iptal başvurusu

D-Smartcell iptal işlemi müşteri hizmetleri aranarak yapılamaz. Müşteri hizmetleri ile sadece ön iptal talep başvurusu iletilebilmektedir. Yine diğer operatörlerde faturalı hat veya faturasız hatlar için geçerlidir. Hattınızın iptal edilebilmesi için iptal dilekçesi ve kimlik fotokopinizin D-Smartcell Müşteri Hizmetlerine ulaşmış olması gerekecektir.

D-Smartcell iptal cezası

Eğer taahhütlü bir hattı iptal ettiriyorsanız (faturalı) almış olduğunuz ve kullanım süresi boyunca verilen indirimleri tek faturada peşinen ödemek durumunda kalırsınız.

Hat iptalinde kullanılan süre göz önüne alınarak tarifenin veya paketin indirimli tutarı ile indirimsiz tutarı arasındaki fiyat farkı kullanılan ay ile çarpılarak ödenmesi gereken fiyat bilgisi hesaplanmaktadır.

İptal dilekçesi

Adınızın soyadınızın, telefon, adres, tarih, imza ve iptal nedenin belirtildiği bir iptal dilekçesi hazırlayarak faks numarasına veta e-posta adresine mail yoluyla talepte bulunabilirsiniz. İptal dilekçesi ulaştığında tarafınıza dönüş yapılalarak veya SMS ile bilgi gönderimi yapılacaktır.

Dilekçenizle birlikte kimlik fotokopinizi aynı şekilde iletmelisiniz.

İptal dilekçesi örneği

Kısa süre sonra dilekçe örneği ve faks ile iletişim bilgilerini yayınlamış olacağız.

Not: İptal işlemi sadece hat sahibi tarafından yapılmaktadır. Vekaletname olmadığı sürece hat sahibi adına bir başkası iptali gerçekleştiremez. Hat sahibi olmadan hattı kullanan abone bu prosedüre dahildir.